Ortodontik Tanı İçin Uygun Yaş Aralığı Kaçtır?

Ortodontik Tanı İçin Uygun Yaş Aralığı Kaçtır?

Ortodonti , çapraşık diş yapısının ve çene-yüz iskelet sistemi bozukluklarını tedavi eden diş hekimliği dalıdır. Dişlerin çapraşık şekilde dizilimi, bozuk çene yapısı gibi durumların birçok nedeni olabilir. Bunlardan en belirgini kalıtımsal bozukluklardır. Genetik faktör yanında gelişim bozukluğu da ortodontik sorunlara neden olabilir. Parmak emme alışkanlığı da ortodontik problemlerin kökeninde yer almaktadır.

Dişlerin dizilişindeki bozukluklar hayatı birçok yönden etkilemektedir. Çene yapısındaki dengesizlik durumları ağrı ve ısırma bozukluğuna neden olur. Çapraşık dişler, dişlerin temizliğini zorlaştırmaktadır. Temizlenmeyen noktalarda çürükler oluşmakta ve bu da diş kaybına sebep olmaktadır. Bu durumda İmplant gibi yöntemlere başvurulur. Diş bozuklukları, fiziksel etkilerin yanında psikolojiyi de olumsuz yönde etkilemektedir.

Dişlerdeki dizilim bozukluklarının her yaşta tedavi edilmesi mümkündür. Diş çarpışıklıklarının tedavisi ile diş estetiği sağlanır. Bu yöntem her yaş grubunda kişiye uygulanabilir. Fakat erken yaşta tanı koymak tedavi süreci için önemlidir. Çene ve iskelet yapısına bağlı bozukluklarda küçük yaşlarda tedaviye başlanmalıdır. Kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaş aralığı, tedavi için uygun zamandır.

Ortodontik tedavi sürecinde önce muayene işlemi gerçekleştirilir. Detaylı bir muayene aşamasından sonra dişlerin ve yüz iskeletinin analizleri yapılır. Ortodonti uzmanı hastaya uygun bir tedavi planı yapar. Bu plan doğrultusunda tedavi uygulamasına geçiş yapılır. Muayeneler periyodik takip sistemi ile takip edilmektedir. Ortodonti hastalarının kontrolleri bilgisayarlı takip uygulaması sayesinde aksamadan gerçekleştirilmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Otel Spa Almira

Bursa Otel Spa Almira

Lazer Tedavisi ile Mucizevi Sonuçlar

Lazer Tedavisi ile Mucizevi Sonuçlar

Kendi Saçınızdan Ayırt Edemeyeceğiniz Protez Saç İçin Oscar Hair’i Seçin

Kendi Saçınızdan Ayırt Edemeyeceğiniz Protez Saç İçin Oscar Hair’i Seçin

Gözü Bozuk Olmayanlar Lens Kullanabilir mi?

Gözü Bozuk Olmayanlar Lens Kullanabilir mi?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir