İş Sağlığı ve İş Güvenliği

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Maalesef ülkemizde iş kazalarına çok sık rastlıyoruz. Bu kazaların bir çoğu da ne yazık ki ölümle sonuçlanmakta. Peki bu kazaların önüne nasıl geçilebilir, neler yapılabilir? Bunu önlemek için iş güvenliği arttırılarak işveren ve çalışanlar uygulamalı eğitime tabi tutulmalıdırlar. Her işveren 6331 Numaralı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu gereğince fabrika veya atölyesinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır.

Şüphe yok ki bu kanunun uygulanması iş kazalarının önüne geçecektir. Ve bu alanda kanun ve yönetmeliklere uygun hareket ederek A,B,C sertifikalı İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı istihdam ederek teknik hizmet ve eğitim vermektedir. İlgili kanunu işyerlerinde kusursuz uygulayarak ve meslek hastalıklarını en düşük seviyede tutarak uluslararası standartlarda İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti vermektedir. İş yeri hekimi ve hemşire istihdamı, rehberlik ve danışma hizmetleri, risk değerlendirmesi, çalışma ortamı gözetimi gibi hizmetlerin yanı sıra geniş bir eğitim programı da sunulmaktadır. Başlıca eğitimler; Hastalıklardan korunma yolları, biyolojik ve kimyasal tehlikeler, patlama ve yangınlardan korunma, iş gereçlerinin güvenli kullanımı, elektrik tehlikeleri, kişisel koruyucu melbusat kullanımı, ilk yardım eğitimleri, tahliye ve kurtarma eğitimleridir.

Birçok ilde olduğu gibi alanında birçok firma ile hizmet vermektedir. 13 Mayıs 2014 yılında Soma’da yüreğimizi burkan tüm ülkeyi yasa boğan 301 işçimizin şehit olduğu kaza sonrası İş Sağlığı ve Güvenliğinin hayati anlamda önem taşıdığı görülmüştür. Böyle acı olayların bir daha yaşanmaması dileğiyle….

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir