Ferace Giyimin Geçmişi

Ferace Giyimin Geçmişi

18 yy Osmanlısına kadar uzanan ferace giyim o dönemlerde özellikle de ilmiye sınıfına mensup kişiler tarafından sıkça tercih edilen ürünler arasındaydı. Sırma işlemeleriyle göz dolduran elbiselerin Osmanlının son dönemlerine kadar kullanıldığı tarih sayfalarında not edilmiştir. Zaman zaman şekil ve form bakımından müdahalelere konu olan ürünün Avrupa etkisiyle farklılaşması sonucu bir dönem yasaklandığını öğreniyoruz.

İkinci Abdülhamit tarafından kesin olarak yasaklandıktan sonra bu giyim türünün yerine çarşaf giyme mecburiyeti getirilmiştir. Yasaklanma nedeni olarak da tesettür giyime uygun olmaktan çıkacak kadar farklılaştığı ifade edilmekte. Sonrasında yaşanan bir takım hadiselerden sonra yalnızca saray kadınlarına has bir kıyafet olması şartıyla yasak kaldırılmıştır.

Cumhuriyet dönemlerinde tesettür giyime has ferace ürünlerinin manto vaziyetini aldığını belirtebiliriz. Bugün tesettür giyim tarzına sahip bayanların bir nevi hırka yerine kullandığı mantoların eskinin bu ürün türünün modern ve farklılaştırılmış hali olarak karşımıza çıktığı söylenebilir. Saray ve halk kadınlarının o günlerde vazgeçilmezi giyim türlerinden biri. O dönemlerde Müslümanların ve gayri Müslimlerin farklı renklerde ürünleri giyme mecburiyeti dahi olmuş.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Yün Kumaştan Neler Yapılır?

Yün Kumaştan Neler Yapılır?

Kişiye Özel Dekoratif Kanvas Tablo Modelleri

Kişiye Özel Dekoratif Kanvas Tablo Modelleri

Bursa Yapı Dekorasyon Firması

Bursa Yapı Dekorasyon Firması

Hayaller Dükkanı Doğum Günü Süsleri

Hayaller Dükkanı Doğum Günü Süsleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir